“Quo Vadis, Aida?” nominiran za filmsku nagradu Independent Spirit

 

 

Film bh. rediteljke Jasmile Žbanić “Quo Vadis, Aida?” nominiran je za Independent Sprit u kategoriji najbolji međunarodni film.

Prošlogodišnjim dodjelama Spirit nagrada dominirao je film “Uncut Gems” koji je osvojio nagrade za najboljeg glumca (Adam Sandler), najboljeg reditelja (Josh i Benny Safdie) i najbolju montažu.

“The Farewell” Lulu Wanga imao je čast da ponese titulu najboljeg igranog filma.

Nagrada za najbolju glavnu žensku ulogu dodijeljena je zvijezdi “Judy” Renee Zellweger, koja je potom osvojila Oscara za najbolju glumicu.

Ovogodišnji najnominiraniji film je “Never Rarely Sometimes Always”, koji je ponio ukupno sedam nominacija. “Minari” je prošao sa šest nominacija, dok su “Black Randomy Ma Maine” i “Nomadland” osvojili po pet nominacija.

Netflix je bio najnominovanija produkcija sa 16 nominacija, zatim Focus Features sa deset i A24 sa devet.

Kao i uvijek, budžeta za filmove koji se kvalificiraju za nagradu Spirit Awards iznosi 22,5 miliona dolara. Iz tog razloga, nekoliko Netflixovih kandidata za Oscara, poput “The Trial of the Chicago 7,” “Da 5 Bloods” i “Mank” ne ispunjavaju uslove za ceremoniju.

Independent Spirit održat će se u 22. aprila 2021. godine, a ceremonija će se uživo prenositi na IFC u 22 sata.

Nominirani za najbolji igrani film

“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”

Nominirani za najboljeg režisera

Lee Isaac Chung, “Minari”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Eliza Hittman,” Never Rarely Sometimes Always”
Kelly Reichardt, “First Cow”
Chloe Zhao, “Nomadland”

Nominirani za najbolju glavnu uloga

“I Carry You With Me”
“The 40 Year Old Version”
“The Sound of Metal”
“Miss Juneteenth”
“Nine Days”

Nominirani za najbolju žensku ulogu

Nicole Beharie, “Miss Juneteenth”
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always”
Julia Garner, “The Assistant”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Nominirani za najbolju glavnu mušku ulogu

Riz Ahmed, “The Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Rob Morgan, “Bull”
Steven Yeun, “Minari”
Adarsh Gourav, “The White Tiger”

Nominirani za najbolju sporednu žensku ulogu

Alexis Chikaeze, “Miss Juneteenth”
Yeri Han, “Minari”
Valerie Mahaffey, French Exit”
Talia Ryder, “Never Rarely Sometimes Always”
Yuh-jung Youn, “Minari”

Nominirani za najbolju sporednu mušku ulogu

Colman Domingo, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Orion Lee, “First Cow”
Paul Raci, “Sound of Metal”
Glynn Turmann, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Benedict Wong, “Nine Days”

Nominirani za najbolji scenario

“Bad Education”
“Minari”
“The Half of It”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Promising Young Woman”

Nominirani za najboljeg scenaristu

Kitty Green, “Asistent”
Noah Hutton, “Lapsis”
Channing Godfrey Peoples, “Miss junaestog”
Andy Siara, “Palm Springs”
James Sweeney, “Straight Up”

Nominacija za najbolju kinematografiju
Jay Keitel, “She Dies Tomorrow”
Shabier Kirchner, “Bull”
Michael Latham, “The Assistant”
Hélène Louvart, “Never Rarely Sometimes Always”
Joshua James Richards, “Nomadland”

Najboli editing

I Carry You With Me”
“The Invisible Man”
“Residue”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
Robert Altman Award
“One Night in Miami”

Nominacija za najboli dokumentarni film
“Collective”
“Crip Camp”
“Dick Johnson Is Dead”
“Time”
“The Mole Agent”

Nominacija za najbolji međunarodni film

“Bacurau”
“The Disciple”
“Night of the Kings”
“Preparations to be Together for an Unknown Period of Time”
“Quo Vadis, Aida?”

Piaget Producers nagrada

Kara Durrett
Lucas Joaquin
Gerry Kim

Nagrada Truer Than Fiction

Cecilia Aldarondo, “Landfall”
Elegance Bratton, “Pier Kids”
Elizabeth Lo, “Stray”

Nagrada John Cassavetes

“The Killing of Two Lovers”
“La Leyenda Negra”
“Lingua Franca”
“Residue”
“Saint Frances”

Nominacija za najbolji dokumentarni serijal

“Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children”
“City So Real”
“Immigration Nation”
“Love Fraud”
“We’re Here”

Najbolji scenario za seriju

“I May Destroy You”
“Little America”
“Small Axe”
“A Teacher”
“Unorthodox”

Nominacija za najbolju žensku ulogu u seriji

Elle Fanning, “The Great”
Shira Haas, “Unorthodox”
Abby McEnany, “Work in Progress
Maitreyi Ramakrishnan, “Never Have I Ever”
Jordan Kristine Seamón, “We Are Who We Are”

Nominacija za najbolju mušku ulogu u seriji

Conphidance, “Little America”
Adam Ali, “Little America”
Nicco Annan, “P-Valley”
Amit Rahav, “Unorthodox”
Harold Torres, “Zero, Zero, Zero”

Nominacija za najbolji ansambl u seriji

“I May Destroy You”
Ensemble Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Weruche Opia
Stephen Wight

Leave a Comment